İHALE İLANI

Yazdır
Paylaş
T.C. SİNOP İCRA DAİRESİ 2018/36 TLMT. TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
İHALE İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :

1 NO'LU TAŞINMAZIN

ÖNEMLİ NOT ; TAŞINMAZIN BORÇLUYA AİT 1/4 HİSSESİ SATILACAKTIR.

Tapu Kaydı          : Sinop Merkez İlçe Ada Mahallesi Seyitbilal Mevkii 292 Ada 19 Parsel yüzölçümü 801,53 m² zemin tipi “Kat İrtifakı” ana taşınmaz niteliği “Arsa” olan taşınmazın “2/46 Arsa Paylı Dördüncü Kat 13 No.lu” bağımsız bölüm niteliği “Mesken” kayıt durumu “Aktif” olan taşınmaz “1/4” hisse ile “Tuğba ÇAKAR-Mehmet Sezgin Kızı” adına kayıtlıdır.  Eklenti bilgileri bölümünde kömürlük tipinde “E-13 Kömürlük” olduğu belirtilmektedir.

İmar durumu      ; Söz konusu taşınmaz belediye sınırları içinde kalmakta olup, 1/1000 ölçekli uygulama imar planında “Blok Nizam 6 kat TAKS:0,40 KAKS:2,40” yapılaşma koşullarına sahip “Konut+Ticaret Alanına sahiptir.” denmektedir. Belediye sınırları içinde olan taşınmazın vasfı “Arsa” olup her türlü belediye hizmetlerinden yararlanmaktadır. 29.12.1988 tarih ve 1447 sayılı imar durumuna uygun tanzim edilen proje için 16.08.1989 tarih ve 81/46 sayı ile betonarme karkas binada 17 mesken 1.595,00 m² + 6 dükkan 193,00 m²olmak üzere toplam 1.788,00 m² için Rükiye-Osma GÜL vekili Osman Yalçın adına yeni inşaat ruhsatı düzenlenmiştir.  Yol seviyesi altında 1 yol seviyesi üstünde 6 olmak üzere toplam 7 katlı binada 4. normal katta 13 no.lu mesken 02.08.1991 tarihinde 117/18 sayı ile Sevgi ÇAKAR adına 113,00 m²için yapı kullanma izni bulunmaktadır. Kullanım amacı “Mesken” olan bağımsız bölümün inşaat ruhsatı ve iskandaki alan değil, projesinden hesaplanan alan esas alınarak değerleme yapılmıştır. Betonarme binanın inşaat ruhsatına göre yaşı 30 ve yapı sınıfı 3B‘dır.

Özellikleri ; Ada Mahallesinde Seyit Bilal Camiinin hemen karşısında bulunan bina şehir merkezindeki Hükümet Binası, şehrin en işlek merkezi Sakarya Caddesi ve pazaryeri 1 km. civarındadır. Seyit Bilal Cami ve Türbe girişinin tam karşısında, bina girişi Okullar Caddesinde zemin katta ve bodrumdaki dükkanların girişi Kayalık Sokaktan olan binada, en üst katın bir kat altında köşebaşındaki dairedir. İkisi ön biri arka cephede olmak üzere katlarda 3 daire bulunmaktadır. Tek kolla çıkılan merdivenin sol tarafında bulunan dairenin içinde giriş kapısının solunda, yola bakan cephede salon, köşede önünde balkonu olan yatak odası ve arada yine önünde balkonu olan mutfak, sol tarafta tuvalet banyo ve yan cephede yatak odası bulunmaktadır. Dairede salon (20,00 m²) mutfak (8,70 m²) balkonlar (3,48+5,04 m²) yatak odaları (18,00+11,78 m²) banyo (4,70 m²) tuvalet lavabo (2,64 m²) antre ve hol (2,82+8,10+0,75 m²) olmak üzere toplam kullanım alanı 86,01 m² değerlemeye tabi inşaat alanı 100,00 m² alınmıştır.  Dışarıdan bakıldığında bu kısımda dış cephenin projesine uygun olduğu görülmektedir. Dairede köşede bulunan balkon cam kaplama yapılmıştır. Dairenin içi, yapıldığı günün standarlarında banyo, tuvalet ve lavabonun döşemeleri ile duvarlar tavana kadar seramik kaplı, mutfak dahil oda döşemeleri laminat, kapılar camlı ahşap kapı, tavan kireç ve duvarlar plastik badana olarak değerleme yapılmıştır. Sonradan yapıldığı anlaşılan çatı kenarlarının sıvalı duvarları hariç, binanın içinde ve dışında tadilat ve bakım yapılmadığı, ilk yapıldığı zamanki gibi muhafaza edildiği görülmektedir. Bina içi merdivenlerin mozaik, merdiven korkuluklarının demirdir. Dış cephesi boyalı, çatısı mevcut, doğramaları PVC olan ve sürekli oturulan binanın zemin ve bodrumundaki dükkanlar bakkal, kargo vs. işyeri, üst katların tamamı mesken olarak kullanılmaktadır. Asansörü mevcut olduğu halde kullanılmayan, kaloriferi ve dış cephe yalıtımı bulunmayan bakımsız, eski bir binadadır. Kapanmayacak şehir ve deniz manzarasına sahip, tüm gün güneş alan aydınlık bir daire olması, ana yol üzerinde olması, ulaşım sorununun bulunmaması ve yapı kullanma izni bulunmasına değerini artırırken, kalorifer olmayan binada, doğalgazın bina kapısına kadar gelmiş olmasına rağmen, bağlantılarının yapılmamış olması, içinde bakım ve tadilat yapılmamış, eski ve bakımsız binada bulunması değerini olumsuz etkilemiştir.

 

Adresi   : Ada Mahallesi Okullar Caddesi No:94/13 Sinop

Kıymeti : 31.000,00 TL

KDV Oranı           : %1

Kaydındaki Şerhler           : Tapu kaydında ki gibidir.

1. Satış Günü      : 24/07/2018 günü 14:00 - 14:10 arası

2. Satış Günü      : 29/08/2018 günü 14:00 - 14:10 arası

Satış Yeri     :Meydankapı Mah.İskele Cad.No:4/6 Sinop İcra Müdürlüğü girişi sağdan 2                                                                             Oda İcra Müdürlüğü Mezat Salonu Merkez/SİNOP

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                Satış şartları :

                1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanın  yirmi gün öncesinden,   artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşinci  günden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir.  Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,  rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını  ve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.

                2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV,  1/2 tapu harcı ile  teslim masrafları  alıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir.

                3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.

                4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.

                5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.

                6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2018/36 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.30/05/2018

                                                          

SATIS ILANININ TEBLIGI (IIK. 127. Md.)

****İş bu satış ilanı tebliğ yapılamayan tüm takyidat ilgilileri adresleri tapuda kayıtlı olmayan alakadarlar  ile yine tebligat yapılamayan tüm hissedarlara tebliğ yerine kaim olmak üzere ilanen teblig olunur.

 

 

 

 

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[6819 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2018-06-06]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE