KADINLARDAN KOOPERATİF

Yazdır
Paylaş
KADINLARDAN KOOPERATİF
Sinop'un Ayancık İlçesi Topağaç Köyünde bir araya gelen 7 kadın girişimci tarımsal kalkınma kooperatifi kurdu. Sinop'un tek kadın kooperatifi olma özelliği taşıyan kooperatifte kadın girişimciler, her türlü bitkisel, hayvansal ve orman ürünleri konularında üretimi geliştirmeyi, işletme, pazarlama faaliyetlerinde bulunmayı hedeflemektedirler.

Turşu, reçel, tarhana, erişte, yöresel ekmek çeşitleri, yöresel peynir çeşitleri, kahvaltılık malzemeler ve daha birçok ürün bazında üretim yapmaya başlayana girişimci kadınlar, eksiklikleri giderildikçe üretilen ürün miktar ve çeşidinin artacağını belirtmektedirler.

Şu an 13 ortakla faaliyet gösteren kooperatif kurucularından Ayten Şen, "İlçemizde biz kadınların ürettiği ürünlerin beraber üretiminin sağlanması, bir standarttın oluşması ve ambalajda pazarlanmasını hedefledik. Bu kapsamda her işi başaracağımıza inanıyoruz. Elimizden gelemeyecek iş yok. Tüm ürünleri yöremizde yetişen malzemelerden, mevsiminde yapmaya çalışıyoruz. Yeni kurulan bir kooperatifiz, eksiğimiz olmakla birlikte, kendi imkânlarımızla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz.  Belediye Başkanımızdan, Tarım Müdürümüz ve personeli ile Kaymakam beyden destek sözü aldık. Her zaman yanımızda olduklarını beyan ettiler. Şu anda Kaymakam Beyin desteğiyle çatımız yapılmakta, hepsine ayrı ayrı teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

Kooperatif kurucularından Melisa Üstün ise "Kadınların bir araya gelip böyle bir oluşum kurmaları çok heyecan verici. Bunun bir parçası olmaktan gurur duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Topağaç Kadın Kooperatifinin ilimizde ve hatta bölgemizde örnek olacağını belirten Tarım ve Orman İl Müdür V. Ahmet Tam, Topağaç Köyü Kadınlarının kolektif bir çalışma içerisine girme istekleri, kooperatifleşme çabaları kurum olarak bizleri de heyecanlandırdı. Çok güzel işler yapacaklarına inancımız sonsuzdur diyerek her zaman yanlarında olacaklarını ifade etmişlerdir.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[1082 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2019-12-27]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE