‘KEYFİNE DÜŞKÜN’ İSKELET ŞAŞIRTTI!

Yazdır
Paylaş
‘KEYFİNE DÜŞKÜN’ İSKELET ŞAŞIRTTI!
Balatlar Kilisesi’nde Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle 10 yıl önce başlatılan Yapı Topluluğu kazısında ortaya çıkarılan insan iskeleti, mezara yatırılış şekliyle şaşkınlık yarattı. İskeletin 200 yıllık olduğu tahmin ediliyor.

İlimizde Kültür Bakanlığı desteğiyle sürdürülen Balatlar Yapı Topluluğu'ndaki kazının bu yıl yapılacak bölümü başladı. Bugüne kadar Helenistik, Roma ve Osmanlı dönemlerine ait eserlere ulaşılan kazıda bu yıl yapılacak kazı çalışmalarıyla yeni bulgulara ulaşılması hedefleniyor.

"İLK KEZ BÖYLE BİR YATIŞA RASTLADIK"
Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Öğretim Üyesi ve Balatlar Kilisesi Kazı Başkanı Prof. Dr. Gülgün Köroğlu, kazının 30 Ağustos tarihine kadar devam edeceğini söyleyerek, on yıllık süreçte çok önemli eserlerin ortaya çıkarıldığını söyleyerek, bu dönemki kazı çalışmalarının hemen başında çok ilginç bir insan iskeleti ile karşılaştıklarını belirtti. İlk kez böyle bir şey ile karşılaştıklarının altını çizen Köroğlu; "Rum Ortodoks cemaatinden biri olduğunu düşündüğümüz kişinin mezara yatırılış şekli ilk kez rastladığımız bir durum." diyerek, kişinin mezara elleri kafasının arkasına konulmuş şekilde yerleştirildiğine dikkati çekti.

"GAYET RAHAT BİR ŞEKİLDE UZANMIŞ"
Prof. Dr. Köroğlu, "Daha önce hiç karşılaşmadığımız bir yatış şekli. Bireyin elleri kafasının arka kısmına konulmuş ve gayet rahat bir şekilde uzanmış. Herhalde yaşarken keyfine düşkün biriydi ki bu şekilde de gömülmüş. Anladığımız kadarıyla bireyin günlük hayatıyla ilişkili bir yatış şekli söz konusu. Açıkçası daha önce rastlamadığımız bir durum. Gerçekten çok ilginç." diye konuştu. Köroğlu, iskeletin Çorum Hitit Üniversitesine gönderilerek orada inceleneceğini aktardı.

 

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[736 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2019-07-18]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
E-GAZETE