KRUVAZİYER TURİZMİNDE POTANSİYELE SAHİBİZ, AMA...

Yazdır
Paylaş
Çin'de ortaya çıkan koronavirüs nedeniyle gözlerin çevrildiği kruvaziyer şirketleri, peş peşe sefer iptali kararı aldı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, Sinop’un bundan sonra çok fazla gemiyi ağırlayacağını belirterek, “Biz kurvaziyer turizminde bu potansiyele sahibiz. Ancak kendimizi buna hazırlamak zorundayız” dedi.
KRUVAZİYER TURİZMİNDE POTANSİYELE SAHİBİZ, AMA...

Küresel ekonominin yanı sıra dünya turizminde de şok yaratan koronavirüs salgını nedeniyle dev yolcu gemileri rotalarını değiştirmeye başladı. Cruise firmasının gemilerini Uzak Doğu yerine Akdeniz’e yönlendirdi. İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun2020 yılında 6 geminin Sinop limanına yanaşacağını söyledi. İstanbul’daki kruvaziyer limanın Sinop turizmine de katkı sağlayacağını ifade eden Tosun, “ Kurvaziyer turizminde Karadeniz’in en büyük problemi İstanbul’da bir yat limanının olmaması idi. Karaköy’de çok büyük bir yat limanı tamamlandı. Bize cruise gemileri genellikle Atina’dan yada Kuşadası üzerinden geliyor. İstanbul’da bunların mutlaka ikmallerinin yapılması lazım. Çöp sorunun çözülmesi lazım, su sorunun çözülmesi lazım, yakıt ikmallerinin yapılması lazım. Bunlar alt yapısı sağlam bir tesiste olur. Böyle bir tesis yoktu. Şimdi yeni bir tesis hizmete girdi. Bundan sonra Karadeniz kurvaziyer turizminde önümüz açılıyor. Biz en önemli limanız. Karadeniz’de 2 tane önemli cruise limanı var. Sinop ve Trabzon. Ama biz Trabzon’dan da öndeyiz. 620 mil İstanbul- Batum arası. Biz 310 mille orta noktadayız. İstanbul’dan gece çıkan bir gemi sabah bizim limanda uyanıyor. Ya da buradan gece çıkan bir gemi Batum limanında uyanıyor. Cruise  gemilerinin en büyük özelliği gündüz farklı limanlarda uyanırlar,  gece yolculuk yaparlar. Yüzen oteldirler,  yüzen turizm tesisleridirler. Dolayısıyla hem Sinop-Soçi hem de Kuzey Karadeniz limanları da Sinop’a yakın limanlar. Sinop hem doğal liman olması sebebiyle hem de coğrafi konumu itibariyle Karadeniz turist trafiğinin merkezi olması sebebiyle Sinop’ta kurvaziyer turizminin önü açılacak. Yani İstanbul limanı yapıldıktan sonra bu limandan en çok Sinop yararlanacak. 2020 yılında 5 ya da 6 geminin Sinop’a gelmesinden söz ediliyor. Bundan sonra Sinop limanında çok daha fazla gemi gelecek” dedi.

“ERKEN ADIM ATILMAZSA ÇOK ZORLANIRIZ”

Sinop limanının kurvaziyer turizmine hazırlanması gerektiğini savunan Tosun, “Sağolsun Yaşar Topçu bu limanı Sinop’a kazandırdı. Ondan sonra liman aynı şekilde duruyor, özelleşti. Liman boyasız, demirleri paslı, güvenlik şeritleri yok. Bu yüzden kurvaziyer turizmine hazırlamak lazım. Bu noktada bir eksiğimiz var. Bunu mutlaka çözmemiz lazım. Bu limanı kurvaziyer turizmine hazırlayacağız. Bununla ilgili adımları atacağız. Birde bu cruise  gemilerinin gümrük işlemleri yapılıyor. Bizim bu liman binası buna çok yeterli değil. Yük gemileri için yapılmış ve cruise gemilerine uygun değil. O binanın da yeniden yapılması lazım. Avrupa ‘da dünyanın çeşitli yerlerinde ne varsa Sinop’ta da bunların olması gerekiyor. Belediye mutlaka buna el atmalı. Sinop’ta alafranga tuvalet yok. Bu bile bir turizm için problem. İngilizce tabelalarımız yok, sahile inen yollarımız kötü. Buna hazırlanmamız gerekiyor. Aksi takdirde zorlanırız. Yoğun bir cruise gemisini  Sinop’a bekliyoruz ve bunlar bizi zorlayacak” diye konuştu.

BUNU SEKTÖRÜN KENDİSİ DÜŞÜNMESİ LAZIM

Sinop’un turisti ağırlama konusunda eksiklerini olduğuna dikkati çeken Tosun, “Sinop’a gelen turiste problem yok, Sinop’a turist geliyor. Hem de fazlasıyla geliyor. Ağırlanma noktasında problem var. Samsun’da 24 saat sıcak su hizmeti veren, restoran hizmeti veren, bar hizmeti veren, saunasından tutun da yüzme havuzuna kadar tüm hizmetleri veren marka oteller 300 liraya turist ağırlıyorsa, sende burada evden bozma evine 600-700 lira istiyorsan biraz düşünmen lazım. Bizim bu noktada sıkıntımız var. Gelen turistin memnuniyet noktasında sıkıntı var. Bunu sektörün kendisi düşünmesi lazım. Geceleme kapasitemiz 2019 yılında 2018 yılına göre 100 bin azaldı. Nereye gitti bu insanlar?, Samsun’a gittiler. Bizim Samsun’daki otellerle rekabet içinde olduğumuzu bilmemiz lazım. Sen 200’lü otele 500- 600 dersen o turist Samsun’a gider, orda kalır, sabah geri gelir. Bunları sektörün düşünmesi ve analiz etmesi lazım” ifadelerini kullandı.

SEKTÖR OTURUP BALKONDA TURİST BEKLEMEYECEK

“Turizmde emekleme sürecindeyiz” diyen Tosun, “Devlet turizmin sahibi değildir, turizmin sahibi sektördür. Sektör oturup balkonda turist beklemeyecek. Fiyat politikalarıyla, memnuniyet politikalarıyla tesinini çağdaşlaşma politikalarıyla, rekabeti politikalarla turizm yapacağız. Bundan sonra evden bozma otelim var, gelin yatın işi bitti artık. Bizim sektörel olarak, memnuniyet anlamında sıkıntımız var. Turizm potansiyelinde hiçbir sıkıntımız yok. Cruise içinde aynı şeyi söylüyorum. Cruise için potansiyeliz. Çok fazla gemiyle muhatap olacağız bundan sonra. Ama kendimizi buna hazırlamak zorundayız. Bir turizm kentinde herkesin acentesinde, kamunun da-sektöründe acentesinde turizm olması lazım. Acaba kimin acentesinde turizm var, bunu sorgulamamız lazım. Turizmde emekleme sürecindeyiz. Henüz markalaşma sürecine geçemedik. Ne zaman markalaşma sürecine geçersek işte o zaman biz turizm kenti olduğumuzdan söz edebiliriz. Şimdi potansiyel bir turizm kentiyiz” sözlerini kaydetti.

 

Sinop'a 2014 yılında 40’a yakın cruise gemisi gelmiş , takip eden yıllarda ise say giderek azalmıştı.

 


HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[505 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2020-02-18]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
İhale ilanı
İhale ilanı
E-GAZETE