SU ELÇİLERİ SİNOP'A GELDİ

Yazdır
Paylaş
Su Elçileri Derneği ve Devlet Su İşleri (DSİ) işbirliğiyle oluşturduğu mobil eğitim tırı çevre ve su konularında bilinçlendirme yapmak üzere Sinop’a geldi.
SU ELÇİLERİ SİNOP'A GELDİ
“Temiz Su, Yeşil Vatan” Samsun’dan yola çıkan ve eğitici, öğretici ekipmanların yer aldığı Mobil Eğitim Tırının üçüncü durağı Sinop oldu. Bülent Ecevit Caddesinde konuşlandırılan ve içindeki eğitim materyalleriyle çocuklara suyun öneminin anlatıldığı tırın açılışı törenle yapıldı. Açılış töreninin ardından öğrencilere sırayla tıra alındı. Mobil tırda çocuklara suyun tasarruflu ve bilinçli kullanılması yönünde eğitici bilgiler verildi.

Vali Erol Karaömeroğlu, burada yaptığı konuşmada, küresel ısınmayla dünya genelinde su kaynaklarında azalma yaşandığını söyledi. Suyun ve çevrenin değerinin çocuklara anlatılması noktasında yapılan her faaliyetin çok değerli olduğuna işaret eden Vali Karaömeroğlu, vatandaşlara da özellikle yaz aylarında suyun bilinçli kullanılması yönünde çağrıda bulundu.

Karaömeroğlu, suyun hayata eşit olduğunu vurgulayarak, "Suyumuzun değerini bilelim. Dünyada su kaynaklarının giderek azaldığı bir dönemde bilinçli su kullanımı çok önem arz ediyor. Tüm vatandaşlarımızdan özellikle bu konuda hassasiyet bekliyoruz. Suyun yanında çevremiz de korumayı, temiz tutmayı ihmal etmeyelim." diye konuştu.

Belediye Başkanı Barış Ayhan da Sinop halkının su ve çevre bilinci konusunda duyarlı olduğunu belirterek, çocuklarında bu bilinçle yetişmesini arzu ettiklerini ifade etti.

DSİ 74. Şube müdürü Murat Lütfü Güldoğan da tırın tüm Türkiye’yi gezeceğini belirterek, “ Bu anlamda özellikle son zamanlarda çok çevre felaketleri yaşanırken tabi bizim şöyle bir sorumluluğumuz var. Çocuklara temiz bir çevre bırakmak için onlara da bu bilinci kazandırmamız gerekiyor. Devlet Su İşleri biliyorsunuz su kaynakları noktasında faaliyetler geliştiriyorlar. Ama bu su kaynaklarını temiz tutmak, israf etmeden kullanmakta her bir bireyin bu anlamda görevi. Biz hem bu görevi yerine getirmek hem çocuklarımıza bu konuda gerekli eğitimleri vermemiz gerekiyor. Yeni nesil son zamanlarda aslında gerçekten bu konuda çok daha bilinçli, önceki nesillerden çok daha bilinçli. Bu çalışmaların gelecek nesillere güzel, yaşanabilir bir çevre ve kullanılabilir bir su kaynakları bırakma noktasında da önemli olduğunu düşünüyorum. ” diye konuştu.

 Mobil tırın Sinop’tan sonraki adresi ise Tokat olacak.

HABER ETİKET :
HABER ETİKET :
[91 Gösterim]
[Tarih (yy/aa/gg) : 2021-06-10]
Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
GÜNÜN DİĞER HABERLERİ
E-GAZETE