ADAY LİSTELERİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 24 Mayıs 2018, Perşembe 10:16:08

Bilindiği üzere Türkiye Cumhurbaşkanı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini seçecek. 24 Haziran 2018 günü yapılacak olan seçime girmek içinde siyasi partiler milletvekili aday listelerini ve 21 Mayıs 2018 mesai bitimine kadar Yüksek Seçim kuruluna vermeleri gerekiyordu. Neticede seçime girecek partiler hazırladıkları listeleri YSK'na verdiler.
ADAY LİSTELERİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
Bazı partilerde tam da burada kıyamet koptu. Yerini beğenmeyen bir çoğu hem adaylıktan hem de partilerinden istifa ettiler. Eğer bir partiden milletvekili veya bir başka görev için talepte bulunup ta olmadıysa ben yokum demeyi "oynamıyorum" der gibi çocukça buluyorum. Ayrıca iktidar imkanı görünmeyen siyasi liderlerin ne güçlük çektiklerini düşünüyorum.

Mesela Ak Partide hiç istifa eden yerimi beğenmedim diyen olmuyor ve bu sefer olmazsa bir dahakine umuduyla ses çıkmıyor. Ama özellikle CHP'de ayni durum olmuyor yerini beğenmeyenler istifa ediyor ve parti yönetimini de sıkıntıya sokuyor.

Siyasi ahlak farklı bir şey.

Listelere gelince;

Öncelikle açıklamalıyım ki, bendeniz Milli Görüş geleneğinden gelen Ak Partinin Kuruluşunda çok emeği bulunan Ankara Birlik Vakfında haftalık toplantılar düzenleyerek partinin kuruluşuna kadar bir çok alanda çalışmalar yapan ve Cumhurbaşkanımızla bürokratların 3 kez buluşmalarını sağlayan ekibin içinde bulunan hatta sekretarya işini yürüten sonradan dışarıda kalan biriyim. Bu nedenle Ak Partiye ilgim haklı olarak diğer siyasi kuruluşlardan daha fazladır.

Bu kapsamdan Ak partinin aday listelerine bakınca, benim istemediğim ve siyasi sahada faydalı görmediğim iki kişinin listeye alınmasını istememiştim. O İki isimde illerinden birinci sıra aday oldular. Demek ki parti büyükleriyle ayni pencereden bakmamışız. Diğer duruma gelince Ak Parti Büyük oranda listelerini yeniledi. Ve Cumhurbaşkanımız bu konuda kabul edelim ki büyük bir deha. Mesela biz geçmişte Refah Partisinde çalışırdık o zaman bize göre tuzu kuru gördüğümüz bazı kişileri hep ayni seçim bölgesinden seçmek zorunda kalır kızardık ama lidere saygıdan ve dava şuuru ile çalışırdık ve istemediğimiz adamın seçilmesini sağlardık.

Sayın Cumhurbaşkanımız bu durumu geçmişte yaşamış olmalı ki şu an çok güzel ayarlıyor. Adayları durumlarına göre illere kaydırıyor o bölgedeki diğer adayların da yolunu açıyor ve bu değişiklikler partideki hücre yenilenmelerini de sağlıyor.

Adaylara gelince listede akrabayı talukattan isimler fazlaca yer aldığından bu durum ufak nükteleri hakediyor ama yapacak bir şey yok.

Diğer türlü listelere bakınca gerçekten ince eleyip sık dokuma sözüne uygun titizlikle güzel hazırlanmış görünüyor.

Bu durum CHP'de de böyle genelde eskiler revize edilmiş ve çoğunun da yeri değiştirilmiş görünüyor.

Bunları yazarken siyasetin farklılaştığını da söylemek istiyorum.

Hem siyasi kutuplaşmaya gidildiği söyleniyor hem de dün farklı kulvarda koşan partiler birbiriyle ittifaklar geliştiriyor. Geçmişte Refah Partisini mahkum eden hakim Saadet Partisinden milletvekili adayı oluyor. Ak Partinin kurucusu bulunan ve yıllarca bakanlık koltuğunda oturan ve iddiaları bulunan biri Konya’dan CHP listesinden aday oluyor.

Bu durumlara dair yorumları size bırakıyorum.

Bir de benim kafama yatmayan seçilme işini lise seviyesine kadar inmesi. Lise öğrencisi dersine mi siyasi çalışmaya mı bakacak orası da aday olanın işi olabilir ama bana göre hoş değil.

Sinop'a gelince;

İkinci sıra adayımız sayın Ayhan Ergün başarılı belediye başkanlarımızdan güzel bir insan birinci sıra adayımıza gelince zaten mevcut vekilimiz güzel bir çalışma yapılırsa 2-0 olur diyenler var. CHP'nin adayı Barış Karadeniz’de halktan biri kendileriyle birkaç kez görüştük diğer adayları da tanımıyorum.

Memleketimiz için hayırlı olsun.

Oy Kullanmaya gelince herkes yöneticini seçtiğini bilmeli ve benim oyumla mı olacak dememeli ve kişisel iradeni ortaya koymalıdır. Bana göre oy kullanıp kullanmamak büyük bir vebaldır. Oy kullanmadığın takdirde şikayet hakkın da olmamalıdır.

Neticede siyasi partilerimiz listelerini tamamladılar ve görücüye çıktılar umarım ki her şey daha güzel olur.

Güzel ülkemizde birlik ve beraberlikle güzel günlere;

Hayırlı olsun.

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE