BİR HAFTALIK MEMLEKET PROGRAMI - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 04 Haziran 2018, Pazartesi 11:40:42

Daha önceki yazılarımda ifade ettiğim üzere memleketimizden küçük yaşta çıkmanın oluşturduğu "UKDE”Yİ içimizden bir türlü söküp atamadık. Boyaba’a her geldiğimde Ankara’ya gitmek için rahmetli May dalak Dayının otobüsüne binişimi, köyüme gelince de yağmurlu ve soğuk bir kış günü evden çıkışımı hep hatırlarım. Çocukluk dönemimi şerit gibi gözden geçirir buruk bir sevinçle o günleri hafızamda tazelerim. Babamın beni yolcu ederken Boyabat’tan aldığı bir kilo zeytinin parasını vermek isteyip de veremeyişimi ve sonradan "BABAM" şiirini yazmama vesile oluşunu hiç unutmam.
BİR HAFTALIK MEMLEKET  PROGRAMI
Ama yaşadığımız olumsuzlukların bazı durumlarda bizlere fayda sağladığını da sezerim. Mesela babamın "zeytin" alma hikâyesi olmasaydı şiir tekniği yönünden kaliteli bir şiir olan  "Babam" şiirini yazamazdım.

Demek ki insan hayatında yaşanan bazı olumsuzluklar o insana sonradan fayda sağlayabiliyor. Önceki yazılarımda da bahsettiğim üzere hem doğup büyüdüğümüz memleketimize bir nebze kat ki ve köyüme geldiğimde kapısını açıp girebileceğim bir ev olsun istemiştim. Bu isteğim ağır bastı ve köyüme 100 bin tl'lik bir yatırım yaptım. Her şeyini (proje vs)de resmi kanaldan yaptırmıştım. Ancak yöremizin insan yapısından mı bilemem özellikle ev yapan, sözleşme yaptığım ustalar bendenizi biraz üzdüler ve yordular. Ama tüm olumsuzluklara rağmen sonuçta köyümüzde bir evimiz oldu.

Ama evin mutfak dolaplarını üzerime almıştım bu nedenle Ankara’dan anlaştığım ve yine hemşehrim olan İbrahim usta gün verdi o günde köyde olabilmek için Çarşamba akşamı atladık gittik Boyabat’ta kalarak sabahleyin ustanın verdiği saatte buluştuk ve köye geldik. Usta ölçülerini aldı bizde önceden yapılan çevre düzenlemesi ve diğer işleri kontrol edip elektrik aboneliklerini tamamlamak için lüzumlu evrakları toparlayıp “YEDAŞ” a verdik.

Günün mübarek Ramazan'ı şerif ayı olması nedeniylede verilecek bir iki dostun iftarında da hazır bulunmak nasip oldu. Bu kadar işte bir araya gelince güzel bir gezi program gibi oldu. Bu program dâhilinde yaşadığım bazı durumlarda bendenizi çok memnun etti. Özellikle elektrik abonelik müracaatımda "YEDAŞ" çalışanlarından çok destek ve yakınlık gördüm. Boyabat "YEDAŞ" çalışanlarını cana yakın ve yol gösterici tavırlarından dolayı tebrik ediyor teşekkür ediyorum.

Bendeniz çok farklı makamlarda yani bürokraside 45 yıla yakın ömür tüketmiş bir kardeşinizim. Vatandaş psikolojisini iyi bilirim. Maalesef şahsımında içinde bulunduğu "hantal"  bürokrasiden hiç hoşlanmam, hoşlanmamışımdır ve hep şikâyetçi olmuşumdur.

Bu kadar bürokratik tecrübeye rağmen bir daireye gittiğimde hangi problemle karşılaşacağım korkusu hep içimde barınmıştır. Çünkü anlayışsız hantal bürokrasi hep demeklesin kılıcı gibi karşımızda durmuştur. Bunu bildiğim için kişisel olarak ta işi olup gelenlerle bu düşünceyle ilgilenmiş ve o gelene alaka göstererek devlet kapısına güveni aşılamaya çalışmışımdır.

 Boyabat elektrik idaresinde bu güveni gördüm duydum bu arkadaşlarıma teşekkür ederim.Güzel hareket ilgi nerede olursa olsun insanı memnun ediyor.Çünkü gelenle ilgilenme insani hasletlerdir de zaten.

Gezi programımızın 2. Ve  üçüncü  akşamı da iftarımızı Boyabat’ta açtık iki diğer günleri de farklı yer ve köylerde derken güzel oldu.Bir akşam Boyabat merkez camide 3 akşamda Çamlıca Camiinde teravih kılmak nasip oldu.

 

Bu dönem de Türkiye’miz seçime gidiyordu ve bu güne kadar tüm seçimlerde ilgilenmiş ve seçim çalışmalarına katılmış biri olarak bu seçim de kendimce ilginç sayabileceğim şekilde hiç adaylarla ve siyasi partilerle ilgilenmedim. Sadece takip ettim. Hâlbuki 24 Haziran 2018'de yapılacak seçimlerin öneminide biliyorum. Siyasetle ilgili ve idealist bir insan olarak bu seçime ilgisizliğim neden diyede düşünüyorum.

Çünkü parti teşkilatına hiç uğramadım ve adaylarla da hiç görüşmedim ilgide duymadım. Hâlbuki ben geçmişte bir toplantı için Sinop'a veya Boyabat Çevre ilçelere sayısız gitmişimdir. Bu ilgisizliği kendimce sorguluyorum. Siyasetle ilgilenmeyişim kendi kendime garip gibi geliyor ama içimden gelmedi nedense sadece Sinop adaylarının kimler olduğunu baktım o kadar.

Sadece Saraydüzü İlçemiz Belediye Başkanı Hasan Peker beyefendiyi ziyaret ettim sağ olsunlar Hasan Bey çok alakadar oldular. Hasan beyin çalışmalarını bizzat yerinde gördüm Saraydüzü İlçemize yakışır güzel  Düğün salonu çok amaçlı kullanılabilecek şekilde hazırlanmış parkı da çok güzel gülleri açmış peyzaj yapılmış göze hitap eden ahenk içinde Çevre İlçelere rakip bir İlçe doğuyor diyebileceğimiz güzellikte çalışmaları gördüm.

Saraydüzü Belediye Başkanımız Hasan Peker beyefendiyi tebrik ederim kıt imkân ve yetersiz bütçeye rağmen harika bir "Şehir" ortaya çıkarıyor.

Bunu görmek bile gezi programını anlamlandırıyor.

Dostları görmekte artısı oluyor.

Hoşça kalın.

 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE