DENİZ HARP OKULU ÖĞRENCİLERİNDEN ALKIŞLI PROTESTO - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 05 Şubat 2019, Salı 14:28:24

(İZDEN SIZAN-50)
DENİZ HARP OKULU ÖĞRENCİLERİNDEN ALKIŞLI PROTESTO
Seher artık liseli olmuştu. Öğretmenlik yolunda kısmen zor günleri atlatmış, artık bir çok alt sınıfın rol modeli olan abla olmuştu. Bu arada onu örnek alan kız kardeşi de öğretmen lisesini kazanarak Sinop’a ablasının okuluna, onun himayesine girmişti. Yani o yıl  Seher’in sorumluluğu yaşıyla birlikte bir kat daha artmıştı. Seher’in ifade ve beceri derslerinden Beden eğitiminde üst seviyede idi de… Ya müzik!? Müzik dersinde… Zor idare ediyordu Müzeyyen (Demirci) öğretmeni. Geçer notu ucu ucuna denk getiriyor, her uygulamadan sonra ‘acaba mı’ sorusu peşinden geliyordu. Lise biri de tamamlamış ancak Müzeyyen öğretmen Seher’in peşini bırakmamıştı…

            O yıl Milli Eğitim Bakanlığı müzik öğretmelerine Sinop’ta seminer verileceği duyurulmuştu. Ülkenin bir çok kentinden öğretmenler Sinop’a gelecek, Kız Öğretmen Lisesinin misafiri olacaktı.  Öğretmen Lisesi de hem konuklarını daha iyi ağırlamak hem bu eğitim ortamından öğrencilerini de yarandırmak için Müzeyyen öğretmenin seçeceği öğrencileri görevlendirme kararı almıştı. Seher de bu öğrencilerden biri olarak seçilmiş, kısa tatilden sonra haziranın sonunda Sinop’a, okula dönmek durumunda kalmıştı.İki haftalık seminerden sonra seminere katılan öğretmenlerin  Spor Salonunda halka bir konser vermesi planlanmıştı.

***

Yazın cumartesi günlerinin akşam üzerleri Sinoplu için sahilde tam bir ‘şenlik’ yaşanırdı. Cumartesi akşamüzeri limana biri Trabzon’dan, diğeri İstanbul’dan gelen iki yolcu gemisi hemen aynı saatte uğrar, hem bu yönlere seyahat edecekler, hem onları yolcu edecekler, hem gezip eğlenecekler iskeleye, parka,gezi caddesi olan sahildeki ‘Aşıklar Caddesine’ doluşur seyran eder, dinlenirlerdi. Öyle ki Sinoplu bunu önemli eğlence biçimi olarak benimser, neredeyse kentin yarısına yakını sahile hücum eder böyle günlerde yolcu iskelesi kilitlenir, kale önü park alanında yer bulunmaz, Aşıklar Caddesi trafiğe kapatılırdı.

(*) 17 temmuz 1969 Cumartesi günü yolcu gemilerinden başka, Deniz Harp Okulu öğrencileri de Savarona gemisi ile üç muhribin eşliğinde Sinop’a gelince, sahil her zamankinden daha fazla yoğunluk yaşadı. Seyran eden Sinoplulara bem beyaz elbiseleri, pırıl pırıl üniformalarıyla Deniz Harp Okulu öğrencileri ve Deniz Subayları da katılmış sahil çiçek bahçesine dönmüştü. 

İşte böyle keyifli, güzel yaz akşamı müzik seminerine katılan öğretmenlerin spor salonunda konserleri vardı.  Konsere protokol ile birlikte Konuk Denizciler de davet edilmiş, salonda onlara ayrı bir bölüm ayrılmıştı. Denizcilerin oturduğu bölüm üniformaları sebebiyle leylak bahçesi gibi bem beyaz görünümüyle diğer seyircilerden hemen ayırt ediliyordu.

Konsere büyük bir ilgi vardı. Bir kısım seyirci ayakta izliyordu. Protokol  bölümünde Vali Naci Babacan Amerikan Radar Üst Komutanı  Albay ile yan yana oturuyordu. Bir yanında Belediye Başkanı Sıtkı Levent ile İl Jandarma Komutanı oturmuştu.  Konsere diğer protokolden sonra gelen Cumhuriyet Savcısı Berin Taşan -daha rahat olabilmek için- ayrılan ön sıraya değil de eşiyle birlikte orta sırayı oturdu.  Orkestrayı ünlü müzisyen Muammer Sun yönetiyordu. Büyük beğeni toplayan konser izleyenlerin coşkulu alkışlarıyla bitti. 

Konserin bitiminde  üç Deniz Harp Okulu öğrencisi üzerinde “Tam Bağımsız Türkiye Özlemiyle, Deniz Harp Okulu Birinci Sınıfından Sevgilerle” yazılı büyük bir çiçek demetini orkestra şefi Muammer Sun’a verdi. Muammer Sun çiçekleri alıp, üzerindeki yazıyı okur okumaz Deniz Harp Okulu öğrencilerinin bulunduğu bölümden bir alkış tufanı koptu. Muammer Sun teşekkür konuşması alkışlarla kesildi.  Sinoplu seyirciler önce duraksadı, sonra onlar da alkışa katıldı. Öğrenciler alkış arasında” Bağımsız Türkiye” diye bağırıyorlardı.  O anda ön sıradaki Vali, Filo komutanı ve Radar Üs komutanına önce alkışları bir tepki göstermeden izlemişlerdi. Ama öğrenciler “Bağımsız Türkiye” diye bağırmaya başlayınca birbirlerine baktılar. Yüzlerinde bir hoşnutsuzluk bir tedirginlik belirdi. Öğrenciler Bağımsız Türkiye diye bağırıyor, halk da alkışlarla onlara eşlik ediyordu. Konser bittiği halde yerinden kalkan yoktu. Vali ve yanındakiler atılan sloganlar dan rahatsız oldukları halde halkın ve öğrencilerin alkışları devam ederken salonu terk etmeyi uygun görmediler. Alkışların bitmesini beklediler.

1960 Devrimi'nin demokratik ortamından yararlanarak Türkiye'de kurulan düzeni değiştirmek isteyen gençler kendilerine “TAM BAĞIMSIZ DEMOKRATİK TÜRKİYE” sloganını seçmişlerdi. Önce üniversite içinde başlayan eylemler giderek meydanlara taşıyordu. Gençler ve aydın kesim Türkiye’deki Amerikan üslerini “Bağımsız Türkiye'nin” önündeki en büyük engel olarak görüyorlardı. Deniz Harp Okulu öğrencilerini öylesine alkışlı protesto iten neden de Amerikan radar Üst komutanı albayın devlettin valisinin yanında yer almasıydı.

Ertesi gün Sinop Valiliği’nden “Cumhuriyet Savcılığına” yazılı “acele ve gizli” başlı bir yazı gitti.  Sinop Spor salonundaki olay özetlenerek “Bağımsız Türkiye” diye çiçek sunan ve slogan atan Deniz Harp Okulu öğrencileri hakkında suç duyurusunda bulunuyordu. Aynı gün Sinop Başsavcı vekili Berrin Taşan imzası ile Sinop Valiliğine: “Bağımsız Türkiye” yalnız Deniz Harp Okulu öğrencilerinin değil bütün Türk gençliğinin özlemidir. Bu nedenle olayda bir suç unsuru görülmemiştir.” şeklinde yanıt verildi.

Konser 17 Temmuz 1969 cumartesi gecesi verilmişti.  Aynı gece telsizle gemi komutanına ‘Acele Gölcük’e dönülmesi” emri geldi. 18 Temmuz Pazar günü Deniz Harp Okulu öğrencilerinin Sinop’tan başlayıp Rize’ye kadar uzanacak olan “Karadeniz Tatbikatı” iptal edilmiş üç muhripten oluşan filo, Savarona gemisiyle Sinop’tan ayrıldı.

  Temmuz, Ağustostan sonra Karadeniz’deki üçüncü liman olan Sinop’ta tarih boyunca bir çok filo konuk olup, ayrılmıştı. Ancak bu kez kenti selamlayarak ayrılan filo giderken tüm kentin yüreğinin bir parçasını birlikte götürüyordu. Gemidekilerin akıbetleri meçhuldü fakat; Atatürk Spor Salonu semalarını Sinopluyla birlikte inleten ‘Bağımsız Türkiye’ sloganı onlardan sonra da her fırsatta Sinop semalarında seslendirilecek, bağımsızlık özlemi yitimsizleşecekti.

Bundan bir ay sonra 20 Ağustos 1969 tarihli Milliyet gazetesinde şöyle bir haber  vardı. “…DENİZ HARP OKULU ÖĞRENCİLERİNDEN ÜÇÜ HAPSE MAHKUM OLDU “

(*)Berin Taşan/BİR TANIĞIM KALSIN Kitabından uyarlanmıştır.

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE