DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!.. - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 09 Mart 2019, Cumartesi 11:22:53

Mart’ın 8.günü dünya Kadınlar günü olarak kutlanmaktadır. Güne veya diğer "ÖZEL GÜNLER!." E ait birçok kez yazı yazmıştım.
DÜNYA KADINLAR GÜNÜ!..
Bugün de kadınlar gününe dair düşüncelerimi paylaşmak istedim. Herkese malumdur ki; "Her milletin” kendine özgü dini ve milli günleri vardır. Devletlerin de halkı için  “yaşama, barınma, can ve mal güvenliği sağlama, insan aklını ve neslini koruma” gibi önemli görev ve sorumlulukları bulunmaktadır.

Devletler sorumluluklarını yerine getirirken yasaklayıcı anlayıştan uzak, hukuk çerçevesinde bilinçli ve eğitici girişimlerle insanın mutluluğu için ilkeleri ortaya koymalıdır. Böylece insanını her türlü kötülüğe karşı koruma hak ve sorumluluğunu yerine getirmeye çalışmalı ve İnsanını kötülüğe teşvik etmemelidir.


Bu durum bizim devlet geleneğimizde nasıl işlemektedir?

Mesela biz birçok kurum veya kuruluşun da teşviki ile “14 Şubat sevgililer gününü” kutladık. Peki, bu “sevgili kelimesi” ne, hiç baktık mı? “Sevgili kelimesi” acaba ne anlama gelmektedir.

“Sevgili” lügatca farklı ifadeler içerse de; Türkiye de sevgili anlayışı “sevilen, hoşlanılan, arzu edilen, âşık olunan” gibi cinsellik içerikli ifadeleri kapsamaktadır. Belki kalplere  “Allah’ın verdiği ‘dost’ anlamına gelen şekliyle düşünüldüğünü de söyleyenler bulunabilir ama bu çok sayılmayacak kadardır.

Zaten görsel/basılı medya da bizim birincil olarak değerlendirdiğimiz manada objektif düşüncelerle haberler yapmaktadır.

Sevgililer günü için düzenlenen programların reklamlarında bile gayrimeşru cinsellikler ön planda ve teşvike yönelik olduğu belirgin durumdadır.
Esasen insanımıza Nikâhla Nişan arasındaki farkı sorsak, mutlaka mantıklı cevaplar alacağızdır. Ama basının yönlendirmesiyle birçok yanlışa sessiz kalma durumunda bulunacağızdır." Diyerek daha önceki yazımızda eleştirel bir bakış ortaya koymuş olduğumuzdan da bahisle;

Bu yazımızda ise;(8 Mart 2019) Dünya kadınlar gününün tarihçesine bakmadan bu güne dair düşüncemi sizlerle paylaşacağız.

Dünya kadınlar gününde; Özellikle sivil Toplum Kuruluşları; Mesela sendikalar işyeri girişlerinde "güllerle" bir günlüğüne çoğunun içleri gülmez durumda olan kadınlarımıza tebessümle bir gül sunma güzelliğini gerçekleştirmekteler. Bazı derneklerde buna benzer faaliyetlerle kadınlarımıza sahip çıkma görüntüsü vermekteler. Biz içi dışı farklı bile olsa bu davranışı güzel olarak kaydetmek ve ana doludaki kadınlarımızın durumlarına bakmak istiyoruz.

Lafa gelince "kadınımız her şeyimiz" deriz ama özellikle kırsal kesimde kadınlarımızın çekilmez çilesini hiç göremeyiz. Tarlada tapanda bağda bahçede çalışan kadınlarımızın duygu ve düşünceleriyle hiç ilgilenmeyiz.

Şehirlerde ise kadınlarımızı belli objelerden ibaret görüp hak ettiği değer ve saygıyı göstermekte bile cimri davranırız.

Onları kıskanır "saçı uzun aklı kısa" mantığında (hemcinslerime söylüyorum) kendimize kul gibi görürüz. En iç acıtanı ise onlara baskıyı terbiye usulü kabul ederiz. Daha kötüsü onları her suçun unsuru görür (Allah korusun) hissizce(ürpertici/vahşice) öldürürüz.

Son yıllarda artan kadın cinayetleri kan dondurucudur. Dünya geneline 'baskının, tacizin, yok sayılmanın ve öldürülmenin' tarafı hep kadınlardır. Daha dün(5.03.2019) İstanbul’da bir anne ile kızı boğularak öldürülmüştür.

İş hamasete kaldığında ise mangalda kül bırakılmamaktadır. Lakin söylenenler realiteyle örtüşmemektedir.

Kadın cinayetlerinin ekseriyetinde kadının cinsel obje görülmesi ağırlıklı ve etkilidir. Buda gösterir ki bizim toplumun kadına bakışı mükemmel değildir.

Birde din kisveli soytarılar abuk sabuk açıklamalarıyla cemiyet hayatını etkiler.1400 küsur yıl önce şanlı peygamber efendimiz (sav)in veda hutbesinde ki kadınlar için yaptığı çağrıyı bile anlamaktan uzak sokak ağzıyla konuşmalar yapmaktadırlar.

Bilgisiz ve yersiz kadınlar hakkında ki konuşmalar insanımızı çekingen güvensiz ve sevgisiz, sevimsiz bir toplum haline getirme çabaları olarak görülmelidir.

Millet olarak asla ilgisiz ve “sevgisiz” bir toplum istemeyiz.

Kadınıyla erkeğiyle İnsanların birbirini Allah için sevdiği saydığı milli ve manevi değerlere bağlı bir topluluk her zaman arzumuzdur.

İnsanımız tuzaklara dikkat etmeli ve yetkili/sorumlularda abuk subuk açıklama yapanlara fırsat vermemeli. Kötü niyetlilere yetkililer meydanı boş bırakmamalıdır.

Yazımda olumsuzluklardan bahsetmemek arzumdu. Ama ülke gerçeği bu!..

Kadınlarımıza hak ettikleri daha güzel bir hayat diliyorum.

Selam ve saygı ile;

 

Nezih Yıldırım  6.03.2019

 

 

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE