GÜNDOĞRUSU - 19 Ekim Çarşamba - Şevki YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 19 Ekim 2016, Çarşamba 12:51:35

Şevki Yıldırım'dan Gündoğrusu
GÜNDOĞRUSU - 19 Ekim Çarşamba
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 ROMANLAR DERNEĞİ
Romanlar ve diğer toplumlar yaklaşık 1000 yıldır bu topraklarda birlikte barış içerisinde yaşamaktadır. Romanların tarihi süreçte yurttaşlık konusunda bu ülkenin karekökü bir toplum olduğunun pek çok kanıtı bulunmaktadır.  Roman Toplumu hak arama bilinci gelişmemiş, savunma refleksleri oluşmamış, örgütlenme becerisi olmayan bir toplumdur. Bu sebepten dolayı Romanlar yeterince organize olamamaktalar. Türkiye’de 190 tane Roman Derneği ve 13 tane Federasyon bulunmaktadır. Sinop'ta olmayan Roman Derneğinin de yakın günlerde kurulacağı bilgisini edindik çok sevindik. Bu güzel haberi sizlerle şimdiden paylaşmamızda bir sakınca yoktur diye düşündük. Girişimcileri kutluyoruz şimdiden.

 

KÜRK MANTOLU MADONNA
Çok özel bir TV kanalında yayımlanan 'Aramızda Kalmasın' programında yaşanan bir olay konuşulup duruyor sosyal medyada, medyada ve insanlarımız arasında. Türk edebiyatının usta kalemi Sabahattin Ali'nin 'Kürk Mantolu Madonna' adlı eserinin beyazperde uyarlamasında Maria Puder karakterini canlandıracak olan Beren Saat üzerine konuşulurken, program sunucularından Funda Özkalyoncuoğlu, kitaptaki 'Madonna'yı ünlü müzisyen Madonna sandı. 'Madonna'nın hayatı bizim için enteresan olabilir' diyen Özkalyoncuoğlu'nu program moderatörü Jess Molho 'Yalnız bu kitap 1943'te yazıldı. Sabahattin Ali bu kitabı asker yıllarında çadırda yazmış' diye uyarınca şaşıran Özkalyoncuoğlu ve programın diğer sunucusu Sena Keçeli'nin 'Madonna var mıydı o zamanlar?' demeleri sosyal medyayı yıktı geçti. Yeri gelmişken Sabahattin Ali'den bir kez daha söz edelim isterseniz. Ne de olsa Sinoplu sayılır! Sabahattin Ali, 'Duvar' isimli öyküsünde Sinop Cezaevini anlatır. Duvar, Sabahattin Ali’ye kır saçlı bir mahkumun anlattığı 'yarı kalmış bir firar hikayesi'dir. Sabahattin Ali, 1936 yılında yazdığı bu öyküsünde tutukluluk günlerine geri döner. Uzun zamanlar deniz kenarında ve surlar içindeki bir hapishanede kaldım. Kalın duvarlara vuran suların sesi taş odalarda çınlar ve uzak yolculuklara çağırırdı. Tüylerinden sular damlayarak surların arkasından yükseliveren deniz kuşları demir parmaklıklara hayretle gözlerini kırparak bakarlar ve hemen uzaklaşırlardı. Bir mahpusu dünya ile hiç alakası olmayan bir zindana kapamak ona en büyük iyiliği yapmaktır. Onu en çok yere vuran şey, hürriyetin elle tutulacak kadar yakınında bulunmak, aynı zamanda ondan ne kadar uzak olduğunu bilmektir. On adım ötede en büyük hürriyetlere götüren denizi dinlemek ve sonra aradaki kalın kale duvarlarına gözleri dikerek bakmaya, denizi yalnız muhayyilede görmeye mecbur kalmak az azap mıdır? Bahçede insanın ayakucuna inerek ekmek kırıntılarını toplayan ve aynı hürriyetsiz topraklarda sağa sola adım atan bir kurşun bir kanat vuruşuyla bu duvarları aşarak serbestliklerle kucaklaşmaya gittiğini görmektense, nefes almaktan başka hürriyeti hatırlatacak hiçbir şey bulunmayan bir yerde kapanmak daha iyi değil midir? Sabahattin Ali'nin 1943 yılında yazdığı 'Kürk Mantolu Madonna' romanı, Türk edebiyatının başyapıtlarından biri sayılıyor. Kitabın baş karakterleri Maria Puder ve Raif Efendi. Raif Efendi, 20'li yaşlarında babasının isteği üzerine gittiği Berlin'de, sanata olan ilgisi sayesinde bir sanat galerisine gider. Galerideki tablolar arasında bir sanatçının otoportresini görür ve tablodaki kadını hiç tanımamasına rağmen platonik olarak aşık olur. Funda Özkalyoncuoğlu'nun okudum dediği kitapta bu vardır.  
 

TANIYAMAYACAKSINIZ!
Sinop Belediyesi Ekim ayının üçünde bir projesine start verdi. Sakarya caddesi yayalaştırma projesi  Sinop'ta heyecan yaratmıştı. Bakmayın şimdi altyapı çalışmaları sırasındaki bu karmaşık ve çapraşık duruma! Belediye Başkanlığınprojesi tamamlanarak yürütülen ve 2 milyon liraya mal olacak Sakarya Caddesi'ni tanıyamayacaksınız! İçinde oturma alanları, yeşil alanlar, kent içi taşımacılık yapan dolmuş ve otobüsler için durak cepleri, hareketli dubalar ile ayrılmış yaya ve tek şeritli araç yolu,ışıklandırmalar, yeni yer döşemelerinin de yer aldığı Sakarya caddesi yayalaştırma projesi tamamlandığında bakalım burası bildiğimiz Sakarya Caddesi diyebilecek misiniz? Kolay gelsin. Yeterki az sabırlı olun. İyi yemek yavaş ateşte pişer unutmayın                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Şevki YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE