POŞETE DOKUNMA ZARARLI - TUFAN BİLGİLİ

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 10 Ocak 2019, Perşembe 12:02:33

....
POŞETE DOKUNMA ZARARLI
Son günlerde ülkenin önemli sorunu haline gelen ‘poşet’ sorununu Müfettiş arkadaşım Seyfullah Çalışkan da ilginç şekilde değerlendirmiş. Uzatmadan sözü ona bırakalım.

Ayağına galoş tak, başına bone. Sakın poşete dokunma. O çevreye zararlı

Her akşam yeni bir poşet haberi yapılıyor. Bu gün Niğde’de bir vatandaş poşetin paralı yapılmasını protesto etmiş. Eşeği ile markete girmiş. Sıkıyorsa eşeğinizle siz de gidin. Bakalım kapıdan size içeri sokarlar mı? Tam kendin pişir kendin ye haberi anlayacağınız. Önceki gün çuvalla gitmişti vatandaşın biri. Bir başkası da aldıklarını eve götürdükten sonra geri gelip markete poşeti iade etmişti. Market önünde on kuruştan poşet satan adam da bir gün gündemin merkezi olmayı başardı. Andy Warhol seneler evvel söylemiş. Herkes on beş dakikalığına ünlü olacak. Poşet ünlüleri de televizyona haber olmanın keyfini çıkarsın.

Ben ilk kez paralı poşet uygulaması ile Bursa Metro Markette karşılaşmıştım.

Neden paralı, demiştim.

Kasiyer kızcağız;

Çevrenin korunmasına katkı yapmak için, demişti.

İyi de bunu niye benim paramla yapıyoruz. Siz benden çok kazanıyorsunuz. Benden daha çok çevreyi siz korumalısınız.

Herkes korumalı. Hepimiz.

Bizden aldığınız paraları ne yapıyorsunuz, demiştim.

Çöreler köyünde bununla ilgili projelerimiz var, demişti.

O köye sık sık yolum düşerdi. Daha doğrusu yol üstünde olduğu için gelip geçerdim. Hatta Harmancık, Orhaneli, Büyükorhan ilçelerine giden minibüsler orada biraz soluklanır, müşterileri de çay keyfi yapardı. Yoldan geçerken ben de bir çay molası verdim. Yol kenarındaki kahveye uğradım çay içtim. Ve oradakilere sordum. Kimsenin Metro Market’in yaptığı çevre ile ilgili projelerden haberdar değildi.

Sıçan yavrusu tüylendikçe üşürmüş, derler. Bir arkadaşım bu sözü çok severdi. İnsanlar zenginleştikçe daha cimri olurlarmış. Büyük sermaye gruplarının çevreyi sokaktaki insandan daha çok düşüneceğine kim inanır? Onlar her yılın sonunda hedefledikleri büyüme rakamlarına, ciroların ve kar oranlarına bakarlar. Metro Market Nilüfer’de kocaman bir kapalı alana sahipti. Tükettiği elektriğin, temiz suyun miktarı o semtin bir mahallesine denktir. İşletmenin çevre üzerindeki olumsuz etkisin benim gibi bir sıradan insanın binlerce katıdır. Yine de çevreyi korumak müşteriden bekleniyor ve maliyetini ona yükleniyordu. Bir firmayı günah keçisi yapmak niyetinde değilim. Onun gibi binlercesi var. Arıtmalarını çalıştırmamak, maliyetleri düşürmek için her gün kırk takla atıyorlar. Biz poşet kullanmazsak sanki dünya birden cennet oluverecek.

Sokaktaki insan poşet ile ilgili yasal düzenlemenin doğanın korunmasıyla ilgili bir adım olduğuna inanmıyor. Öyle olsa kağıt paket kullanımı da bu düzenlemenin içine konabilirdi. Poşetler küçük bile olsa para ile geri alınabilirdi. Evsel atıklar geri dönüşüme uygun olarak toplanabilir. Plastik, kağıt, sebze atıkları, metal, yağ ve diğer sıvılar gibi sınıflamalar yapılabilir. Dünyanın başka ülkelerinde böyle uygulamalar var.

Yerel seçimler öncesi gündem poşete kilitlendi. İşi gücü bırakıp yirmi beş kuruşun peşine düştük. Benzinin litresinden alınan vergi üç lire yirmi üç kuruş. Motorin ve petrol gazında da durum aynı. Biz oturmuş taş makas poşet oynuyoruz. Taş makası kırar, poşet taşı kaplar…

Eskiler bilir .Bizim daha önce de poşetli bir gündemimiz olmuştu. Muzır neşriyat poşete girmişti. Kanun ile bazı yayınları poşete koymuştuk. Ve sokaklarda sergilenmesi yasaklanmıştı. Şimdi hala kitaplar eleştirilirken kullanılır. Bu kitap ancak poşete konularak satılmalıdır. Naylon poşet bizim kültürümüzün parçası. Çevreyi kirletiyor ama ahlakımızı ve edebimizi koruyor... Yağmurda çöp torbası giyeriz biz. Karda poşetle kayarız. Şimdi ata sporumuz olan karda poşetle kaymayı terk mi edeceğiz?

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer TUFAN BİLGİLİ Yazıları
E-GAZETE