TAHSİN BEY!.. ( E.Bürokratın Anıları) 3 - Nezih YILDIRIM

Yazdır
Paylaş

Eklenme Tarihi : 24 Mayıs 2019, Cuma 11:45:31

TAHSİN BEY!..  ( E.Bürokratın Anıları) 3

Birinci yazım da Tahsin beyin köyden çıkışı ve memuriyete girişi ile memuriyet hayatında ki başarılarından ikinci yazıda ise STK çalışmalarından ve hemşehri düşkünlüğünden bahsetmiştik.

“Neredeyse bir ömür diyebileceğimiz kadar yaklaşık 47’yıl Kamuda hizmet görmüştü. Sürekli çalışarak hızlı geçen yılların farkında bile değildi ki yaş haddinden emekliliği gelivermişti. Yaş haddi dolunca da kendi malından daha çok sahip çıktığı devletin işinden resen emekli edilivermişti.

Tahsin Bey emekli edilişine aldırış etmemiş gibi görünse de işinden uzaklaşması ile bir boşluğa düşmüş olması da muhtemeldi. Hatta bir travma da yaşamış olabilirdi.” Demiştik.

 

Bu yazımızda ise Tahsin beyin siyasi yönünden ve siyasetteki başarısızlığından da bahsedeceğiz. Yoğun çalışan iş odaklı üretmeyi seven bir bürokrat olarak ülke siyasetine hiç ilgisiz kalmamış ancak yardımda/hizmette insanların siyasi yönüne asla bakmamıştır.

Kapısına gelen kimseleri oturduğu yerden karşılamamış ve geleni güler yüzle karşılayıp işi ile ilgilenmişti.

Bulunduğu makamlarda kapısı daima insanlara açık olmuş birçok insanında sevgisini kazanmıştı.

Ülke gidişatına siyaseten de katkı sağlamak için imkânlar aramış en az üç kezde hizmet ederim düşüncesiyle aday adayı olmuştu.

Ancak siyasetin kendine has kuralları vardı. O kurallara hiç önem vermezdi ama siyasetin kendisine yaramadığını, devlette de hak ettiği yere gelemediğini düşünürdü. Siyasi sahada düzgün adamların tutunamayacağını ve bu tür kişilere imkân verilmediğini her zaman söylerdi.

Aday adaylığı denemelerinden birinde aday yapılmadığını anlayınca bir “DAVA”  birde  “DİYOR!..” diye iki şiir yazmıştı. “Diyor” adlı şiiri yazımıza alalım.

 

DİYOR!..

 

Cüce devler başucumda.

Niye ayağa kalktın diyor.

Zalimler iş başı yapmış.

Çoğu yetim hakkı yiyor.

 

İçimde bir ürperti.

Yüreğim kabarıyor.

Gaiplerden bir ses bana.

Pes etme devam diyor.

 

Çıkmışım ben uzun yola.

Bunda olur elbet mola.

Yüreğimde yanan kor’a.

Körük, körük sönme diyor.

 

Sabır, sabır koşacaksın.

Engelleri aşacaksın.

Yetmez, yetmez uçacaksın.

Yar menzile varın diyor.

       25 Ocak 1999

 

Sosyal alanda ve edebiyata da düşünceler üretmişti; Memleketin gidişatına kafa yorup Sakallı Celal’in ; “Memleketin yetkilileri bilgisiz. Bilgilileri de ilgisiz” ve merhum eski vali Recep Yazıcıoğlu’nun “devlet adamları bilmiyorlar, bilenleride yanlarına almıyorlar” şeklinde ki sözleri de önemsediğinden “bizler bileceğiz bilmediğimizde de bilenlerden faydalanacağız” derdi.

 Görev yaptığı dönemlerde arkadaş ilişkilerini iyi tutmuş ama hımbıl üretmeyen işi yokuşa süren görevlileri de hiç sevmemişti.

Kendileri bir iş gündeme geldiğin de o işin çapını durumunu enine boyuna inceler detaya girer ve ayrıntılı düşünüp pratik çözümler üretirdi. “Mıymıy hımbıl” elinden iş alınamayan ve net olmayan bürokratları/görevlileri sevemezdi.

Özellikle son çeyrek asrın bürokrasisini anlatırken “armut piş ağzıma düş” kabilinden terlemeden kazanmak isteyenler tabirini kullanırdı.

Atandıkları görevleri daha iyi nasıl yaparız düşüncesini geliştirmeyen bunun yerine bulundukları makamdan daha yüksek makamlara atlama hesabı yapanlara hiç muhabbet beslemezdi.

 

Taleple gelenlere en yakınıyla ilgilendiğinden daha öteye bir ilgi gösterir ve o insanların ruhen dinlenmelerine çok önem verirdi.

Ve devlet bize hizmet için maaş veriyor derdi.

Hoşça kalın.

        Nezih Yıldırım 22.5.2019

 

Devam edecek.

Adınız :
E-Mail Adresiniz :
Yorumunuz :
Güvenlik Kodu :    
   
Diğer Nezih YILDIRIM Yazıları
E-GAZETE